Krive Ozero » News
Homepage Державні закупівлі News

News

Вишиваний рушник, як символ України

16/03/2017

        У Кривоозерському районному історико-краєзнавчому «народному» музеї відбулась виставка унікальних зразків народної творчості ХІХ – ХХ століття -  українських вишитих рушників. Були представлені вишиті роботи наших землячок Нелі Сороки із села Гойдаї та матушки Раїси Лотоцької із селища Криве Озеро. Також цікаві творчі роботи - колекцію вишитих рушників із сіл Мала Мечетня та Курячі Лози представили директори народних музеїв Людмила Березка та Ольга Столяр.

       Серед гостей виставки були голова райдержадміністрації Олексій Мірошниченко, директор  та працівники Будинку дитячої творчості.

        Звертаючись до загалу, Олексій Мірошниченко сказав: «Вишитий рушник в Україні посідає особливе місце, адже це один із символів України. У колоритних орнаментах вишиваних рушників – відбиток культурної пам’яті народу. Саме тому вони особливе значення в культурній спадщині українців».

     Розпочала захід організатор традиційних виставок-експозицій із різних музеїв в.о директора музею Лариса Паращенко, яка розповіла розповіла про виставку,  на якій були представлені роботи із різних куточків нашого краю, про вишитий рушник, як українську святиню, яка поєднує минуле й сьогодення. Бо рушник присутній на всіх важливих етапах життєвого шляху людини.

      Поряд із творчими роботами  майстринь - наших землячок, вона представила колекцію вишитих давніх українських рушників із Курячелозівського народного музею ім. С. Панасюка. Директор цього музею Ольга Столяр розповіла про рушники, яким налічується вже понад сто років. Серед них був рушник, вишитий ще 1914 року. В таких рушниках майстрині в узорах зберегли прадавні магічні знаки, а також зобразили півнів і курей, як символ назви свого села Курячі Лози. Ще на одному рушнику чітко прослідковується образ «дерево життя» - три покоління (батьки, діти, внуки), де основні кольори - червоний і чорний.  

Також цікаву колекцію вишитих українських рушників продемонструвала директор Маломечетнянського  народного музею Людмила Березка. Вона говорила про рушники, як неодмінного атрибуту народного побуту, весільної обрядовості Важливі події в житті народу ніколи не обходилися без рушників. Мабуть, у всьому декоративному мистецтві немає іншої такої речі, яка сконцентрувала б у собі стільки різноманітних символічних значень. У вишивці рушників знайшли відображення орнаменти, пов’язані з образами добра, краси, захисту від усього злого на землі. Орнаменти вишивки рушників - це народна пам’ять про життєдайні сили землі та сонця.

Людмила Іванівна представила рушники 60 - 70-х років, які вже вишивали різнокольоровими нитками. Особливо захопив весільний рушник, вишитий парами птахів, який символізував вірність в парі. Це рушник,  якому більше ста років, бабусі Л. Березки. Гладдю вишиті дві горлиці на рушнику майстрині із с. Ониськове Софії Чечельницької. А ось рушник, вишитий О. Лохаївською із с. Мала Мечетня, на якому зображені два голуби, як вірність у коханні і в подружньому житті. В селі Тридуби вишивали рушники із іншими птахами, де були парні соловейки, синички, жайворонки, не тільки як провісники весни, а як і Божі птахи, які несуть нове і щасливе життя.

        Однією з майстринь сучасної української вишивки, яка досконало оволоділа різними видами техніки,  була Неля Сорока (нині світлої пам’яті) із села Гойдаї. Про її творчі доробки, життєвий та творчий шлях розповіла Людмила Сорока. Нині багато робіт майстрині зберігається в районному музеї. Так, в основному залі музею вишите Нелею Сорокою панно «Заповіт» Т.Г. Шевченка та два рушники. В колекцію робіт талановитої умілиці входять рушники різної тематики, де і обрядові, весільні, на урочистості під хліб-сіль, на ікони, та багато інших.

    Справжнім шедевром можна назвати рушник, вишитий червоними нитками матушкою Раїсою Лотоцькою (нині світлої пам’яті), привезений із Тернопільської області.

Зацікавила розповіддю про український рушник екскурсовода музею Світлани Лохаївської. Рушник - це дорога життя, початок рушника - народження, кінець - завершення життєвого шляху. Тому в нашого народу до рушника особливе ставлення, адже вишивані рушники мають магічне значення.

    Також присутні на виставці змогли побачити найкращі зразки народної української вишивки з центральних областей та Західної України. 

 

 

 

 

Всі новини →