Кривоозерський район » Культура » Визначні місця району
Українська | Русский | English
Головна Державні закупівлі Новини

Визначні місця району

  Сім чудес Кривоозерщини
Формат: PDF | Добавлен: 24/08/2020 18:20:54
833Kb Скачать скачать

Старовинні будівлі Кривого Озера

 Церква Різдва Богородиці

 (вул.Леніна 22, смт.Криве Озеро) Побудована у 2-й половині 19ст.
Перша православна християнська церква була дерев'яною, збудована в середині 18 ст. На початку століття вона згоріла , на її місці збудували часовню і поставили кам’яний хрест. В 1824 рік за рахунок грошей прихожан була збудована цегляна церква з окремою дзвіницею в ім'я Різдва Пресвятої Богородиці. В 1890 році її реконструювали і звели нову дзвіницю силами поміщика Широченко.

 

 


 Будинок товариства „Саламандра”

(нині 1 поверх – музей, 2 поверх -адміністрація ПАЛу / вул. Кірова,7).
Будинок, в якому розміщені історико-краєзнавчий музей та адміністрація ПАЛу, начебто теж був власністю того ж Креймгольця, але доказів тому мало. За вийнятком овальної форми металевої таблички, яка була прибита на стіні. На цій табличці є цифра – 1846 і надпис „Товаріщество Саламандра”. Ця табличка зберігається в музеї.
 

 


Будинок Креймгольца

( нині адміністративний будинок / 1 поверх – бібліотека для дітей, 2 поверх – дитяча музична школа/, смтКриве Озеро, вул.Шевченка 1).
Побудований у середині 19ст., як житловий будинок та крамниця. Господар Креймгольц був торгівцем – продавав залізо-скоб’яні вироби та сільгоспмашини.
 

 


 Костьол римо-католицької церкви

(вул.Леніна,смт.Криве Озеро)
В 1819 році був побудований католичний костел в імя Святого Людвіга В 1906 році було прихожан католиків 2780 чоловік.
 

 


Парасківська церква

(в.Горького,Криве Озеро,1), 1762.
В 1818 році на кошти прихожан була збудовано кам’яна церква в імя Святої Великомучениці Параскеви. В приході церкви був 641 двір , де жили 4900 прихожан , при церкві була церковно-приходська школа.
 

 


 Іоанно-Богословська церква

(в.Щербатого с. Мазурове ). 2-а половині ХІХ ст..
Дерев’яна, на честь святого Іоанна Богослова, побудована 1775р. старанням і пожертвуваннями прихожан із сибірського дубу. Вкрита спочатку була соломою і обмащена глиною. Згодом зовнішній і внутрішній вигляд змінено, а саме – побудовано купол, покритий жерстю і пофарбований в білий колір. Все це зроблено в 1877р. В 1990-91р. прихожанами і теперішнім настоятелем зроблено ремонт всередині і зовні.

  


Садиба і садибний будинок М.А.Воєвудськог нині Мазурівська сільська школа.
Поміщик Микола Аркадієвич Воєвудський у 2-й половині ХІХ ст. побудував маєток на околиці села Мазурове. 2-х поверховий будинок збудований на підвищенні. На терасі знаходився фонтан. Навколо будинку було посаджено парк. З 1934р.маєток передано у відомство міністерства освіти. З тих пір було замінено дах, двері, вікна, змінено будову. Змінився парк, через нього прокладено асфальтовані доріжки. Збереглися насипні алеї. На одній з цих алей збереглось місце де знаходилась альтанка

 


  Садиба В.С.Завойко і садибний будинок (нині дитячий садок) у селі Велика Мечетня, Кривоозерського району.

В 1865 році адміралу Завойку царським урядом були надані в оренду на 37 років 6 тисяч десятин землі в районі села Велика Мечетня на Південному Бузі. Сюди переселилась велика сім’я. У Великій Мечетні адмірал збудував маєток. Головний будинок якого за зовнішніми ознаками і внутрішнім розміщенням нагадував корабель. В ньому тривалий час – 50-70-і роки минулого століття містився дитячий проти туберкульозний санаторій, пізніше – дільнична лікарня, на даний час тут розмістився сільський дитячий садок.

На території садиби збереглись рештки флігеля. Нині на подвір’ї садиби стоїть бронзове погруддя адмірала Завойко В.С своєму славному земляку. Автору монумента _ київському скульптору В.Луцаку вдалося відобразити в граніті образ мужнього воїна, чуйної людини. На постаменті викарбувані слова: „Адміралу російському флоту В.С.Завойку – синові Дніпра – герою Камчатки і Амура від кривоозерців і камчатців”.